Obrázek

Články / Benyho lítání na motoru

Benyho lítání s motorem

17. 11. 2009 / Beny

Konečně jsi se, ty naše Česká inverzní kotlino, dočkala azůůůrového víkendu! Už mě to lítání v ocelové šedi přestávalo bavit. Tááák... nádrž prázdná, tzn. dvakrát dojet na benzínku protože mám jen 6l kanystr a dneska budu potřebovat všech 8,5 protože můj sen byl vždycky Bezděz. Vzdušnou čarou je to sice z Veselé u Mnichova Hradiště necelých 20km, ale chmi aktuálně hlásí 4, 5m západ a navíc ty lesy...
Startuju od hřbitova, přípravu neuspěchávám, publikum se rozrůstá... necítil jsem se nijak nervózní, ale jak napotvoru první pokus nevyšel. Boční větřík dýchnul a taky určitě málo Áček... takže až napodruhé. Tradá na Bakov, kolega chtěl zamávat a vyfotit novou střechu. Prozváním 2minuty před svým prvním otočňákem a on nikde - tak jen fotím a nastavuju přímý kurz na Bezděz. Protivítr odhaduju na 2,5 až 3, takže o benzín se bát nemusím, ale co trasa? Přes ty hvozdy se mi nechce. Nabírám výšku abych se podíval jestli to mám obletět z jihu nebo to zkusit přímo... rozmýšlím se nějak dlouho - v přímém směru. Když si prohlížím možné nouzové přistávací plochy... tak se mi trochu stahují půlky. Není to tím že jich je tak málo, ale... těch pár lesních mýtin vypadá rovně určitě jenom ze vzduchu.
Konečně louky! A baráky, a lidi na procházkách - každý kdo zamává má minimálně spirálu 2x 360 jistou. Křídlo s tímhle zatížením má nádherně okamžité odezvy .o)) Podle sympatií (vzdálených) někdy přidám pár wingoverů a tradá na prohlídku města mého mládí. Prozvonit tátu aby vylezl ven, zamávat, ještě pár známých objektů a šupito presto na hrad. Konečně příjemných 50m nad zemí, takže to rychle utíká. Rychlejc než divá zvěř, kterou občas proženu. Srnky se ani moc nebojí, zajíci jsou ale plašani. A jsem tady. Bezděz. Fotky budou nic moc, většina podzimních barev už opadala, ale stejně je to nádhera. Naživo. Povinné atrakce pro tůristy, kroužení kolem věže, mávání, radostné juchání v ostrých zatáčkách, dlouhé chvíle kochání po Máchově kraji a... tak co tady, zase zpátky, ne? Ale kudy? Rozmyslím cestou, chci se první podívat na tankodrom a vojenský prostor. Ruiny krásné, krajina taky, ale pohled do zpětného zrcátka na nádrž prozrazuje že 3 a půl litru by bylo na dlouhou okliku riskantní, proto volím risk č. 2 - vzít hluboké hvozdy úplně napříč. Asi mi otrnulo, nastavuju konstantní 1m/s přímé stoupání a tradá...
Palouky žádné, přinejhorším bych to dal do nějaké školky, no bóže. Dělám pár autoportrétů abych se nenudil. Radši to nepřehánět aby mě kolegové zase nenařkli že jsem narcista .o)) Radši bych fotil jiného paraglidistu/tku. Jenže jsem ještě nikdy s nikým jiným neletěl :( Chjo, je nás, motorových paraglidistů, žalostně málo. Asi 600m nad zemí se mi už zdá dost. Docela chladno. Prsty v rukavicích nějak křehnou. Hlavně ta levá, která musí neustálým mírným bržďěním vyrovnávat gyro efekt. Píšu smsku kámošovi z Hradiště ať vyleze na balkon až ho prozvoním. Asi čtvrt hoďky a jsem ve městě. Koukám - zatažené žaluzie, chrápe. Akrobacie mezi panelákama se teda nekoná. Zrcátko hlásí něco pod dva litry - prozváním ještě jednoho kolegu ve Lhoticích. Za pět minut už se chlubím jaké že to mám krásné éro. Něco je ale špatně, cítím divné rázy, asi motor, měl bych si konečně vyčistit palivový filtr. No nic, beru kurz domů. Stejně se už docela dlouho hlásí měchýř, že má potřebu. Přeci si nepochčiju vrtuli. Zachvíli jsem doma, ale stejně se mi nechce dolů, letím ještě očíhnout Jizeru. Pokochat se a znepřátelit si pár po klidu toužících rybářů. Nádhera. Zpátky nad vesnici. Povinně se mrknout na kámoše - nějak se jim nechce vylejzat z baráku.
Akorát zapadá slunce. Vždycky jsem zatím přistával na poli, ale ta louka u trati mě dneska láká víc než obvykle. Zkusím ji, jsem už velký kluk, není čeho se bát, kdyby se ten plot na konci blížil moc rychle tak přinejhorším přidám plyn a dám si opáčko. Nebo dvě. No vida - vyšlo to naproprvé .)
Vario hlásí: 2 hodiny letu, max 600 nad zemí, maximální stoupání 3,1 m/s a minimální klesání 8,2 m/s.
Já hlásím: maximální spokojenost :o)
Beny

Foto & videoTOPlist