Obrázek

Články / Závodní létání I.

Fotka

Závodní létání I.

31. 5. 2009 / Kačka

Jelikož je venku tak jak je a my jsme se  začali nudit, rozhodli jsme se odpovědět těm, co se s námi byli podívat na závodech, jak to závodění vlastně funguje...Jako každý sport, i paragliding má své disciplíny. Vedle málopočetné akrobacie a přesnosti přistání zde máme královskou disciplínu jménem crossountry, neboli přeletové létání.
V závodním slova smyslu jde o to, co nejkratším čase ulétnout předem danou trasu. Za každý výkon dostanou piloti určitý počet bodů, které se celý závod sčítají a vítězem se stává ten, kdo jich po posledním kole má nejvíc.
Ale vemme to pěkně od začátku, jak takový závod vypadá. Přijedete na místo, kde se závod koná, do headquarteru. To je centrum závodu, kde se děje veškerá pozemská činnost. Při registraci musíte vykázat že máte platný pilotní průkaz, technický průkaz, jestliže máte certifikované křídlo, pojištění proti poškození třetí osoby, popřípadě FAI licenci(získání FAI licence viz článek) a zdravotní pojištění. Po úspěšné registraci obdržíte startovní číslo, většinou malou pozornost, a hlavně Vám nahrají body v okolí do Vaší GPSky, které budete později potřebovat pro nastavení závodní trasy.
Musí se také ještě před prvním platným kolem ustanovit task komise(taskcomitee). Tu si závodníci zvolí buď hlasováním při registraci či na úvodním bezpečnostním briefingu (setkání pilotů, kde se od organizátorů dozví nezbytné informace). Task komise má v závodě úlohu navrhování podob jednotlivých kol řediteli závodu, který je musí odsouhlasit. Skládá se většinou ze tří závodníků, kteří místo znají, mají velké zkušenosti a jsou soudní s ohledem na úroveň a možnosti závodníků ve startovním poli.
Další komise, která je potřeba zvolit, je safety comitee, neboli bezpečnostní komise. Ta má za úkol dohlížet na bezpečnost kol, má právo veta navrhnuté trati a zrušení kola při pocitu nebezpečí na trati. Skládá se též ze 2-3závodníků a je také volená piloty před prvním kolem.

To je asi tak vše pro úvod, co vše je potřeba zvolit, obdržet, ukázat, než může vlastní závod začít. Teď už hurá na kopec.

Pokračování příště...


TOPlist