Obrázek
Často kladené otázky

Často kladené otázky - kurzy

Zde jsou odpovědi na některé z tvých dotazů a pokud nenajdeš, co tě zajímá, napiš nebo zavolej a my se pokusíme odpovědět ti na vše, co budeš chtít vědět.

Jak moc musím být pro létání fyzicky zdatný?


Rozhodně nemusíš být dvacetiletý atlet. Létání není fyzicky náročný sport, stačí udělat pár ladných kroků a už pohodlně sedíš v postroji a jen letíš. Horší je to při prvních dnech výcviku. Tam Tě budeme nutit chodit do kopce a pak z něj hned zas sbíhat s padákem nad hlavou. No prostě pakárna, ale nutná. Ale nemusíš se bát, určitě to zvládneš.

Je to nebezpečné?


Je a není! U kurzu je důležité, abyste dělali jen to, co po Vás budeme chtít a věnovali maximální pozornost tomu, co se Vám budeme snažit vysvětlit. Pokud pilot bude přemýšlet a dodržovat základní zásady bezpečnosti, tak se nemá čeho bát. Je to něco podobného jako v autě. Budeš-li riskovat a dělat něco, co nemáš, tak to pravděpodobně nedopadne dobře. Vše je o rozumném uvažování a přístupu k věci. Více informací o bezpečnosti na našich kurzech zde.

Jak moc tvrdé je přistání?


Mnozí si myslí, že se přistává parakotoulem a že je to o rozlámání všech kostí v těle. To samozřejmě není pravda. Skutečnost je taková, že pokud pilot zvládne správně řízení a jsou příznivé meteo podmínky, je dosednutí jak do bavlnky. A pokud to pilot úplně nezvládne, tak maximálně musí dost popoběhnout, nebo jen hodí tygra, ale o život se bát nemusí.

Co je zahrnuté v ceně základního kurzu?


Samozřejmě vše, co potřebujete k absolvování kurzu. To znamená zapůjčení kompletní výstroje, vysílačku, helmu, padák a záložní padák. Všechno toto vybavení je moderní a ve velmi dobrém stavu. Po dobu kurzu Ti půjčíme učebnice. V místě kurzu jezdíme společně dodávkou, v případě varianty dolétávání v zahraničí je doprava na místo samozřejmě započtena také. Zajistíme Ti pojistku na škody způsobené třetí osobě a po skončení kurzu Ti dáme veškerou video a foto dokumentaci nasbíranou během kurzu. No a v neposlední řadě je to práce instruktorů, kteří se budou snažit vyjít Ti vždy vstříc tak, abys byl maximálně spokojen.

Proč jsme dražší jak ostatní?


Protože jsme lepší a jednáme s Tebou na rovinu. Některé školy mají úplně neuvěřitelné ceny za své služby, ale problém je v tom, že většinou tato cena není cenou konečnou. Při výběru si zkontrolujte zda cena, kterou platíte, je včetně dolétání, či výjezdu do zahraničí a vydání osobního listu.

Jak je to s dopravou, musíme mít vlastní auta?


Budeme jezdit společně naší dodávkou a její provoz je v ceně kurzu. Stačí se dostat na místo srazu, nebo je možné vyzvednout Vás na autobusovém nádraží, nebo v místě ubytování. Vše je jen na dohodě a oboustranných možnostech.

Kde vyřídím zdravotní prohlídku?


Na to abys mohl absolvovat kurz, potřebuješ prohlídku od obvodního lékaře. Jediným Tvým cílem je dostat z něj canc papíru, na kterém bude napsáno „schopen pro paragliding“ či něco podobného. Většina obvodních lékařů ani netuší, že může něco takového psát a možná Tě budou přesvědčovat, že musíš mít potvrzení od speciálního leteckého doktora. To však už od roku 2007 neplatí. U seznamovacího kurzu lékařskou prohlídku vůbec nepotřebuješ!

Musím mít nějaké speciální pojištění?


Jediná zákonem vyžadovaná pojistka je pojistka na škody způsobené třetí osobě. Tu samozřejmě zajišťujeme my a je v ceně kurzu. V případě, že jedeme do zahraničí, je dobré si zajistit cestovní úrazovou pojistku. Tu je možné sjednat u většiny pojišťoven, ale dávejte pozor, aby se vztahovala i na paragliding.

Nejlepší zkušenosti máme s pojišťovnou Uniqa. Pojištění je za rozumný peníz a dá se sjednat přes internet. Na https://cesty.uniqa.cz/index.aspx  vyplníš formulář, zaškrtni Připojištění nebezpečných sportů a Tarif zvol KS. Nezapomeň vytisknout kartičku, kterou Ti to tam nabídne a je hotovo. Jen pozor, pojistka platí až od okamžiku, kdy přijdou peníze pojišťovně na účet. Pokud si pojistění sjednáváš na poslední chvíli, je lepší složit peníze přímo na pobočce.

Co se děje, když není vhodné počasí?


Pokud se nedá prakticky trénovat, tak se přesouváme do učebny, kde pilně pokračujeme s výkladem teorie o paraglidingu. Ta je velmi důležitá a stejně je potřeba probrat, takže nějaké to špatné počasí nás nerozhodí.

Co když celý kurz prší nebo fouká?


Je to smutné, ale větru a dešti neporučíš. V těchto situacích probíráme teorii a v jakémkoli náznaku zlepšení jdeme prakticky cvičit. Když je počasí zcela beznadějné, tak po individuální domluvě kurz přerušíme a nahradíme ho v jiném termínu, nebo ho prodloužíme o pár dní, aby byl dostatek času vše důkladně probrat.

Budu moct po kurzu létat sám, nebo musím být stále pod dohledem?


Pokud na konci kurzu složíš závěrečnou praktickou i teoretickou zkoušku, něco jako v autoškole, avšak bez toho stresu, tak Ti vystavíme osobní list, na základě kterého Ti bude vystaven pilotní průkaz, který Tě opravňuje k samostatnému létání. Samozřejmě doporučujeme létat s nějakým zkušenějším kamarádem, který Tě přece jenom koutkem oka sleduje.

Jak dlouho mi bude trvat naučit se létat?


Dlouho. V kurzu Ti dáme základní znalosti a dovednosti potřebné k bezpečnému létání a pak už je to jenom trénink, trénink a trénink. Je potřeba nabalit se na lidi, kteří o paraglidingu něco ví (ale pozor, ne na ty, co o něm pouze mluví), a získávat další a další informace a propojovat si je s praxí.

Kde se dá létat?


Létat se dá všude. Se zakázanými prostory Tě seznámíme na kurzu. Ze začátku se snaž lítat vždy tam, kde někdo je a kde je oficiální start. Paragliding je u nás známý už dlouho a pokud je někde "suprová" louka, kde to určitě půjde, ale padák si tam nikdy neviděl, tak věř, že někdo už to zkusil a možná přišel na něco, čeho sis nevšiml.

Jak dlouho můžu letět?


Záleží na počasí a samozřejmě na schopnostech a zkušenostech pilota. Ve vzduchu se dá udržet skoro celý den a uletět obrovské vzdálenosti. Pro příklad světový rekord uletěný v jižní Africe byl dlouhý přes 500 kilometrů a trval déle než 7hodin.


Bezpečnost

Bezpečnost

Vše o bezpečnosti na našich kurzech.

Foto a video

Foto & video

Mrkni se na fotky a videa z našich kurzů.

TOPlist