Obrázek

Popisy terénů

Uvažuješ, že s námi někam pojedeš? Přečti si o variantách kam jet a věř, že každé místo je jiné a všechny jsou krásné.

Slovinsko


Oblast Vipavského údolí

Ideální lokalita na začátky létání přeletů. Nachází se zde mnoho startů, dva se však proslavili nejvíce, těmi jsou Lijak a Kovk. Díky své poloze nedaleko moře má tato oblast výrazně lepší počasí než je třeba v Julských Alpách. I když už nás párkrát taky Lijak vypek, díky čemuž dostal přezdívku Liják. Je to rovný hřeben podle kterého se dá letět takřka bez zatáčení sou zde jen tři přeskoky, které taky nijak nevadí ani méně výkoným křídlům.

Lijak
Vynikající školní terén nacházející se nedaleko slovinského města Nová Gorica. Vyznačuje se neuvěřitelnou stálostí dobrého počasí. Zajímavostí tohoto terénu je, že se tu termicky létá téměř celý rok. V prosinci roku 2007 zde místní pilot Aljaž Valič ulétl přes 100 km. Startuje se z mírně svažitého průseku zakončeného ostrým zlomem. Start je dostatečně prostorný i pro začínaící piloty. Při slušné viditelnosti jsou zde krásné výhledy na Julské Alpy a moře. Přistání je na prostorné louce pod kopcem. Spíme zde ve vlastních stanech v kempu hned pod kopcem, nebo je možné zajistit i penzion. Kousek od kempu je pizzerie vyznačující se nejlepší pizzou a vínem v širokém okolí. Na tomto terénu každý rok pořádáme Českou ligu paraglidingu.

Kovk
Terén ležíci asi 30 km východně po hřebeni od Lijaku. Běžně se mezi těmito dvěma terény létá po celém hřebeni. Bývá zde také dobré počasí, ale je to tu velmi náchylné na boru, což je velmi silný vítr (až 40 m/s) foukající ze severu z hor. Obtížnější je také výjezd nahoru, kde se musí jít kus pěšky. To všechno však vynahradí pohled na rozeklaný skalní útes na jehož okraji se ocitnete. Start je prostorný, zakončený prudkým zlomem. Přistává se u pizzerie Anja, která je blízko kostela ve vesnici pod kopcem.


Julské Alpy

Nejvyšší slovinské hory. Nacházejí se na severo západě této krásné země. Nejvyšší vrchol je Triglav tyčící se přes 2700 metrů nad moře je zde několik parádních startovaček, všechny jsou ale v oklopení vysokých hor, proto je potřeba dávat si pozor na vývoj počasí a dobře znát místní podmínky.

Tolmin

Tento terén se nachází přímo ve středu Julských Alp. Je velmi vhodný pro paragliding. Několik let po sobě se zde konalo mistrovství České republiky. Dají se tu létat velmi dlouhé přelety (až 260 km) v krásném prostředí vysokých hor. Vysoké hory jsou však bohužel náchylnější na počasí. Proto musí být dobrá předpověď. Startuje se ze svahu tyčícího se nad malebným údolím řeky Soča, která je proslavená svoji čistotou a průzračností. Tento terén je určen především zkušenějším pilotům, avšak i začínající pilot si zde může pod dohledem instruktora perfektně polítat.

Stol
Je to hřeben vedoucí z městečka Kobarit směrem na západ až do Italské Gemony. Skoro celý hřeben je na vrcholu travnatý, nebo skalnatý. I pro naprosté začátečníky je toto místo vhodné na první pokusy o přeletování. Stejně jako Tolmin je však toto místo vcelku náročné na počasí, proto je sem vhodné vyrážet pouze na opravdu dobou předpověď počasí. Spíme většinou v kempu, sice dražším, zato krásném, mezi Kobaridem a Tolminem.


Karavanky

Jde o výrazné pohoří, které se zvedá z roviny až k 2500m a táhne se od Villachu až po Maribor. Tento terén je známý díky několika úspěšným závodům MČR a České ligy. Nachází se zde několik startovišť s převýšením 400 až 1200m v krásné slovinké přírodě. Všude je dost míst na přistání a tak nic nebrání tvým pokusům o přelety, které zde nejsou nijak složité. Spíme většinou na zahradě u penzionu Babni Vrt, kde je vše potřebné a cena velmi příznivá.

Gozd - Kryška Gora
Start Gozd je v z lesního průseku ležícího cca v polovině výšky kopce. Je to start s převýšením jen okolo čtyřista metrů, což člověka v alpských podmínkách trochu zarazí. Předpolí je však velmi termické a zachycení bývá vcelku snadné hned po odstartování. Pokud máte namakané nohy je možné startovat i ze startu Kriška Gora, který se nachází na samém vrcholu hřebene. Mi však preferujeme start z Gozdu a snažíme se nahoru na hřeben vyletět:-) Přistává se na louce hnedle pod kopcem. Terén je vhoný i pro úplné začátečníky a zkušeným přeletářům dovoluje uletět parádní disciplíny.

Krvavec
Start s převýšením skoro 1200metrů. Startuje se ze sjezdovky ve vrchní části kopce, nebo je možno použít i nižší start "Ambrož" o převýšení cca 700metrů. Pro většinu pilotů je zde krásné lokální polétání, kopec je však oddělen od hřebene hlubokým údolím a s přeskokem mohou mít méně výkoné kluzáky vcelku hoňku. Na druhou stranu, kde se ti poštěstí večer odstartovat a dvacet minut plachtit údolím a o sedm kilometrů dál přistál u picerie, kde výborně vaří. 

ItálieOblast Dolomit


Jsou to jedny z nejinpozantnějších hor v Evropě. Svými několikasetmetrovými skalními stěnami a jehlovitými skalními útvary vzbuzují v padáčkářích, a nejenom v nich, veliký respekt. V jarních a létních měsících je tato oblast pro rekreační létání takřka nebezpečná, silné a rozbité stoupáky, které se rvou z obrovských skal, kdy i ptáci raděj choděj pěšky, nejsou pro létání příjemné.
Na podzim je však situace jiná. Slunce již nemá svoji sílu a tak nezbívá než točit parádní pětimetry kolem skalních stěn a užívat si modré oblohy, stříbrných skalních stěn a zlatých modřínů a slunce. Nejčastějším cílem je proletět se okolo nejvyšší hory této oblasti, Marmolády.
Na pár záběrů z této oblasti se můžeš podívat zde.

Monte Dolada - Pieve D'Alpago
Start leží na jihu Dolomit nad městem Belluno. V minulých letech se zde letělo několik velkých závodů, které toto míto proslavili. Hřeben je zde dost ostrý a s menšími přeskoky se dá doletět až do Feltre, což je další start vzdálený asi 50 km na západ. Přímo před startem je vidět krásná přehrada a na pravo od ní se tyčí hřeben vedoucí na Grapu. Start je z lesní mýtiny a nemá žádné zapeklitosti. Vývoz na kopec je kráký a rychlý, jen člověk nesmí zabloudit v úzkých italských uličkách a na jaře bývá na cestě ještě sníh. Spíme v kempíku pod kopcem, kde je vše co člověk potřebuje. Nejlepší období pro lítání je pozdní jaro a léto.

Oblast Grappa

Jsou to jedny z nejznámějších letových terénů v Itálii, tato oblast těsně sousedí s Dolomity. Mezi obrovské výhody patří klasická stabilnost počasí, podobně jako na Lijaku, způsobená blískostí moře. V této oblastí je nespočet startovišť, od těch světoznámých až po malé loučky těsně pod cestou odkud místní startují.

Bassano di Grappa
Oblast pod Italskými dolomity je proslavena mnoho nádhernými místy pro létání. Jedním z nejznámějších je start Monte Grappa tyčící se nad městem Bassano di Grappa. Je zde několik startovišť s převýšením až 1500 metrů a celý terén je velmi termicky aktivní. Zajímavostí je památník první světové války, který je na samém vrcholku kopce Monte Grappa. Terén je vhodný pro celou škálu pilotů od začátečníků až po závodníky. Také se zde na velikonoce již mnoho let létá prestižní italský závod. Musí se zde bohužel platit vcelku vysoké poplatky za start a bývá zde mnoho pilotů všech národností, takže ve vzduchu bývá poměrně těsno.

Aviano
Jméno tohoto města je známé díky americké letecké základně, která zde leží. Díky tomu je zde celý pracovní týden nebe uzavřeno. Místní klub si však vydobil to, že v pátek od jedné hodiny se hory otevřou a až do neděle se zde smí provozovat paragliding. Toho, že se před kopci vesele prohání stíhačky, si člověk prostě nesmí všímat. Místo je to krásné - 800 metrů vysoký horský hřeben otočený k jihovýchodu, po kterém se dá letět buď na západ směrem na Bassano, nebo na východ až do Gemony, nebo do Slovinska. Spaní je tu parádní, hned vedle ohromné přistávačky je piknikové místo, kde je možné spát ve stanech, udělat si oheň, nebo využít lavičky, záchod i umyvadlo se studenou vodou.

Údolí Lago ď Idro

Jsou to krásné letové terény v Itálii,kudy například vedla trasa Red Bull X-Alps 2017. Tato oblast sousedí s Lago ď Garda. Mezi obrovské výhody patří stabilnost počasí jižní strany Alp. V tomto severo-východním údolí je několik startovišť dostupných autem a to od těch na zapadní straně - využívané hlavně pro SIV kurzy až po starty na východní straně vhodné na brzské starty do termiky. Mezi výhody tohoto místa určitě patří i spousta neparaglidingových aktivit jako jsou cyklostezky, canyonig, ferraty a vodní sporty.

Francie


Oblast Monaca

Leží na jihu Francie mezi Italskými hranicemi a městem Nice. V této oblasti již na začátku března bývá počasí vhodné na termické lítání. Již několik let tam s firmou Axis jezdíme testovat padáky a vždy se dalo krásně polétat.

Monte Gross
Je start přímo nad městem Monte Carlo s převýšením cca 800 metrů. Start je vcelku prostorný, pokrytý kobercem. Startuje se směrem na moře, u kterého se také na pláži přistává. Pokud je příznivé počasí, je zde dobrá termika, ale hlavně se zde využívá svahového proudění od moře.

Sospel
je kopec rostoucí uprostřed údolí asi 30 km v horách. Start je velký, pokrytý kobercem. Přistává se na obrovské louce přímo pod kopcem vedle malebného městečka. I přes malé převýšení (cca 400 metrů) je tento kopec termicky velmi aktivní a vhodný pro létání vysoko nad ním, kde je krásný rozhled na okolní kopce, tou dobou povětšinou ještě stále zasněžené.

Gourdon
je to nádherný skalnatý hřebínek na náhorní planině vzdálený asi 80 km od Monaka. Je to dál, ale stojí to za to. Většinou sem jezdíme na svahové proudění, ale i termika tu není k zahození. Dají se tu letět krásné dlouhé přelety. Když jezdíme do této oblasti, většinou spíme v apartmánech hned nad pláží pod Monte Gross. Je to tu vybavené veškerým nádobím, ledničkou na víno a francouzské sýry. No prostě vším, co potřebuješ.

Oblast Provance

Kraj provoněný tymiánem, rozmarýnem a mnoha dalšími provensáskými bylinami. Mezi rozeklanými skálami zde jsou zapasované malebné historické městečka. V jednom údolí krajina připomíná poušť v druhém zas vše kvete. Podzimní Provance prostě vyzařuje pohodou, vínem, výbornými sýry a dalšími krásami života. Pokud tě láka svahovat nad rozeklanými skalami, či domy vybudovanými v nich, neváhej...

Laragne
Startuje se z vrcholu krásného ostrého hřebene, který se táhne z východu na západ a je po něm možné letět dlouhé kilometry. Start s převýšením 1300metrů je znám hlavně mezi rogalisty, kteří zde po několik let dělali mistrovství ČR. Mezi českými padáčkáři tento terén není moc rozšířen, ale nevědí o co přicházejí.

Les Marceaux
Terén vzdálený cca 70km od Laragneje orientovaný na severní vítr a má převýšení přes 1200 metrů. Startuje se z typicky francousky upraveného startoviště velkého cca na dva padáky. Přistává se na poměrně malé louce přímo pod startovištěm, která zároveň slouží jako cvičná plocha pro žáky PG. Pokud se netrefíte na přistání a přistanete na pole místních zemědělců, určitě na vás vyběhne s vidlema a bude vyžadovat poplatek za špatné přistání... takže trochu motivace neuškodí:-)

Oblast Francouzské Alpy

Horský systém zahrnující do sebe všechna pohoří Alp. Typické jsou pro tuto oblast vysoké zaledněné hory, obrovské skalní hroty a dramatické soutěsky. Nalézá se zde také velké množství horských jezer a ples, rozsáhlé louky a pestrá příroda.

Annecy
Annecy je mezi padáčkáři známé zejména jako místo vhodné k pořádání kurzů nestandardních letových režimů tzv. krizovek. Tento terén ale také vyhledáván jak rekreačními tak výkonnostními piloty k termickému létání a k přeletům.

Mieussy
Mieussy, místo, kde v roce 1978 letěl člověk poprvé na padáku. Terén, kde se často konají národní mistrovství i světové závody v paraglidingu. Jde o terén s několika startovišti a převýšením přes 1000m s nádherným výhledem na Savojské Alpy a když je dostatečná výška, tak se můžeme pokochat i výhledem na Ženevské jezero.

Samoëns
Samoëns je terén vzdálený 15km od Mieussy. Je zde převýšení kolem 1000m a výhled na bílé skalnaté štíty, které vypadají i v létě jako zasněžené.

Plaine Joux
Naprosto jedinečné místo co se týče výhledu. Startuje se totiž z upravené startovačky naproti Mt.Blancu. Věřte, to vás dostane.

ŠpanělskoOblast Andalusie


Jedná se o nejjižnější cíp Španělska, kde se i v zimních měsících dá většinou pobývat na slunku s krátkým rukávem a vychutnávat si místní pohodu. Uprostřed této provincie leží malebné městečko Algodonáles, které je vzdálené asi 150km SZ od Malagy. Budeme bydlet v pronajatém domku, ze kterého to máme pul hoďky až na jeden ze startu na Lijaru.

Lijar
Je kopec s náhorní planinou, na kterém se nachází pět startovišť s převýšením 400-800metrů. Za dobré viditelnosti je možno dohlédnout až na zasněženou Granadu nebo 150km vzdálený Atlantický oceán, ke kterému občas jezdíme polétat na útes. Z jižního startu se dobře létá termika a přelety. Ze západního a severního startu můžete obdivovat hnízdící orlosupy, které budete mít takřka na dosah ruky.

Montellano
Nejlepší svahovací terén. Dlouhé předpolí se pomalu zvedá až k 200metrové hraně. Svah je orientován na sever a díky tomu je proudění laminární, i když tu a tam se nějaký ten stoupáček objeví. Na východním konci hrany stojí hrad a to je náš první cíl v soutěži o pivko, ale není to tak jednouché jak se může na první pohled zdát. Máme na výběr dvě startovačky a to podle toho jak silně nám bude foukat.

TOPlist